Licencja nie zawsze z limitem
Gdy opłata licencyjna ponoszona przez podatnika stanowi koszt bezpośrednio związany z wytworzeniem towarów, wówczas nie ma zastosowania ograniczenie w zaliczaniu jej do kosztów uzyskania przychodów.
Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30 czerwca 2021 r. (0111-KDIB2-1.4010.201.2021.1.BJ).
Wnioskodawca – podatnik CIT – zajmuje się produkcją i sprzedażą wiązek elektrycznych i ich elementów dla potrzeb przemysłu budowy maszyn, energetyki wiatrowej i e-mobilności. W ramach wprowadzania nowych produktów na rynek spółka współpracuje z zagranicznym podmiotem powiązanym, którego głównym zadaniem są prace w zakresie rozwoju nowych grup produktowych oraz ich dostosowanie do oczekiwań klientów. Oba podmioty współpracują ze sobą w zakresie produkcji na zlecenie na podstawie umowy licencyjnej, na mocy której udzielono spółce wyłącznego prawa do wytwarzania produktów w Polsce, używania, sprzedaży lub innego wykorzystania produktów wyprodukowanych w ramach tej umowy w Polsce, na terenie Unii Europejskiej, a także używania znaków towarowych oraz praw własności intelektualnej. Spółka ponosi z tytułu licencji opłaty na rzecz zagranicznego podmiotu powiązanego, a wysokość tych opłat jest ustalana kwartalnie i zależy od wartości netto sprzedaży bezpośredniej produktów do podmiotów niepowiązanych. Co za tym idzie, spółka jest w stanie określić wysokość tej opłaty przypadającej na konkretny produkt.
Wykorzystanie licencji pozwala...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta